obrázek na pozadí
Škola chůze
Váš nákupní košík je prázdný.
Jak vybrat správné nordic walkingové hůlky?

Hlavní parametry při výběru holí jsou výška postavy (určuje výšku hole), hmotnost postavy (materiál hole), způsob použití (ovlivňuje materiál) a typ hole pevná délka/teleskopické). Více se dozvíte v následujícím článku.

Správné hole na nordic walking můžete zakoupit od nás v našem obchodě (zde). Pokud si nejste jisti, jaké hole by byli pro vás nejlepší, tak zkuste našeho průvodce nákupem (zde) a pokud i pak si nebude jisti, tak vám rádi s výběrem pomůžeme a poradíme na emailu info@skolachuze.cz, nebo na telefonu 723 457 749 (Kateřina Kolišová).

 

Výška holí

Zjistit správnou výšku holí můžete pomocí tabulky:
Výška postavy (cm) Výška hole (cm)
140 95
145 100
150 100
155 105
160 110
165 110
170 115
175 120
180 125
185 130
190 135
195 135


Nebo podle vzorečku: výška postavy (cm) x 0,68 = výška hole

Naše doporučení:

1. Jestliže máte velké problémy s ramenním kloubem, nebo krční páteří, kupte hole o jeden díl nižší. Budou rameno i krční páteř méně zatěžovat. Musíte si ale uvědomit, že s kratšími holemi nebudete mít tak dlouhý krok, proto opravdu zapřemýšlejte, jestli snížit hůl.

2. Budete-li s holemi běhat, nebojte se koupit si stejnou velikost, jako na nordic walking. Délka kroku při dynamické chůzi a běhu se příliš neliší a hůlky vám budou vyhovovat a nezničíte si ramena a krk, když budete mít dlouhé hůlky.

3. Správnou velikost hole poznáte tak, že ruka svírá v lokti pravý úhel viz. obrázek. Když chcete mít jistotu, tak si obujte boty, se kterými budete nejčastěji chodit. Dejte ruku do pravého úhlu v lokti (případně lehce do tupého, když budete potřebovat hole kratší) a změřte kolik cm to dělá od horní hrany palce směrem k zemi.

 

Rozdíl Nordic walkingových holí a trekových holích:

Trekové hole Hole na Nordic walking
Poutko je totožné,  jako u hole na sjezdové lyžování, abyste hůl neztratili. Poutko je jako rukavička, aby vám hůl dobře držela v ruce, a to tehdy, když vypustíte hůl za tělem a prsty povolíte sevření.
Hrot je tupý, jako u hole na sjezdové lyžování Hrot je ostrý, jako u holí na běžecké lyžování.


Kvůli těmto nedostatkům nelze využít hole trekové na Nordic walking, zbytečně vám budou přetěžovat zádové svalstvo, v terénu se do země nezapíchnou a tím vám nedají potřebnou jistotu, oporu a odraz, který tak nezbytně potřebujete.

Materiály, ze kterého jsou hole vyráběny a jak si vybrat pro sebe ten správný:

Hliník: hůl z tohoto materiálu je nejtěžší, pokud nemá v sobě nějaké tlumení nárazů, tak všechny otřesy jdou do vašeho těla. Hliníkové hole jsou většinou levné, proto se hodí pro nenáročného uživatele, který ví, že nechce chodit příliš dynamicky a hole mu slouží spíše jako opora, než pomocník při sportovní aktivitě. V případě, že mají hole nějaké to tlumení, jsou většinou ze dvou, popřípadě tří kusů a záleží na kvalitě výrobce, jak dlouho spoje vydrží.

Sklolaminát (kompozitní materiály): tyto hole jsou o poznání lehčí než hliníkové, mají ten samý problém s tlumením nárazů, jako hole hliníkové. Doporučila bych je pro ty z vás, kteří víte, že budete chodit s hůlkami jen po měkkých površích a nechcete s holemi běhat. Cena sklolaminátových holí je opět nízká, lze je doporučit pro nenáročného uživatele, který chce buď od hůlek oporu a lepší stabilitu, nebo občasné chození do terénu.

Karbon: čím více karbonu se nachází v holi, tím je hůl lehčí, tvrdší, dobře vede a otřesy nepřechází do vašeho těla. Karbonové hůlky se vyrábí od 20% až po 100% karbonové hole. Kolik karbonu se v každé holi nachází, udává CI, což je carbon index. Např. CI 750 znamená, že v holi je 75% karbonu. Hole karbonové bych doporučila pro každého, kdo se rozhodne chodit s holemi častěji a vylepšovat si s nimi kondici a zdraví. Procento karbonu volte podle vaší váhy (čím více máte kilogramů, tím více karbonu byste měli mít, aby vás hůl dobře podržela a odpružila). Při nadváze volte hole minimálně s 40% karbonem. Jestli se rozhodnete s holemi běhat, tak také šáhněte po vyšší hodnotě karbonu, minimálně 40%. Jestliže máte problémy s krční páteří nebo s ramenním kloubem, je také dobré mít, alespoň 40% karbon a výše. Zbytek hole je také většinou sklolaminát, když se nejedná o 100% karbonovou hůl.  

Pevná délka nebo skládací?

Pevná délka (jednodílné) hole je vždy lepší, hole mají lepší tlumivost a vydrží vám na celý život. Rukavička, hrot, botky, nebo rukojeť to vše se dá na holi v případě opotřebení vyměnit a zakoupit nové. Jestliže hůl zlomíte, tak to je jediná věc, co se už vyměnit nedá. Jinak vám hůl vydrží na celý život. Na tento typ holí se můžete podívat zde...

Hole skládací (teleskopické) jsou oproti pevným skladnější. Jestliže s holemi budete chtít vyrážet třikrát do měsíce na výlety, pak můžete volit hole skládací. Nevýhodou může být, že vám po čase odejdou ve spoji, horší tlumivost a především nebezpečí pádu, když si hůl dostatečně neutáhnete. Na tento typ holí se můžete podívat zde...

 

Stále si nevíte rady?

Pokud stále tápete ve výběru holí, tak zkuste našeho průvodce výběru holí (zde), který vám po odpovězení pár dotazů nabídne hole vhodné pro vás.

 

 

 

 

Správné a nejlepší hole na nordic walking můžete zakoupit od nás v našem obchodě (zde). Rádi vám s výběrem pomůžeme a poradíme na emailu info@skolachuze.cz, nebo na telefonu 723 457 749 (Kateřina Kolišová).