obrázek na pozadí
Škola chůze
Váš nákupní košík je prázdný.
Svatojakubská cesta – Všerubská cesta Zbraslav – kostel sv. Jakuba Většího
Datum konání: sobota 12. 11. 2022
Místo konání: Praha

Sraz: v 10.00 před nádražím Zbraslav. Můžete přijet buď vlakem a vyjíždí z Hlavního nádraží v 9.23, pak pokračuje do Vršovic 9.28, pak jede na Kačerov, Krč, Braník…., nebo přijeďte autobusem č. 165 a ten staví kousíček od nádraží, ale to stihnete přijít.

Délka trasy: cca 15,5 km, bude to převážně rovina

Hlavní cíl: Podzimní Praha a zakončení Všerubské cesty u Jakubova, otevřeno by mělo být v kostele od 9.30-12 a od 14-16

Ke kostelu je mnoho zajímavých příběhů, protože jsem zjistila, že je ne úplně každý zná, tak zde nějaké najdete:

Zlodějova ruka

Ke kostelu se váže několik starých legend. Jedna pojednává o zloději, který po bohoslužbě zůstal uvnitř a v noci si začal vesele krást. Když se však napřáhl pro dřevěnou sošku Panny Marie, chytila ho za ruku. Chytila ho tak pevně, že se zloděj nemohl vyprostit a musel počkat celou noc, než přišel překvapený farář. Zloděj se však i nadále nemohl hnout, a tak nezbylo, než mu ruku useknout. Bylo rozhodnuto pověsit ji u vchodu do kostela, aby všem připomínala jedno z Desíti přikázání. Zloděj se ze svého činu kál a jeho ruka visí v kostele dodnes.

O malíři

Další legenda se váže k hlavnímu oltářnímu obrazu. Vypravuje o malíři z dílny V. V. Reinera, který měl na starosti postavu Panny Marie. Každý den se k ní modlil, aby ho nepostihl mor, který řádil ve městě. A byl toho vskutku ušetřen. Jeho manželka a děti již skonaly, on ovšem nadále pokračoval v práci. Avšak ve chvíli, kdy obraz dokončil, padl mrtev k zemi a jeho duše se přemístila okamžitě do nebe.

O kancléři Václavovi z Mitrovic

Kancléř Václav z Mitrovic měl sen, ve kterém ho pohřbili zaživa. O několik let později, při jeho pohřbu, ho uložili do dřevěné rakve, zakopali, a na to místo položili mramorovou desku. O pár dní později začali místní lidé slyšet nějaké podivné zvuky na hřbitově. Pocházely z hrobu Václava z Mitrovic. Lidé ze strachu začali polévat hrob svěcenou vodou a po pár dnech zvuky opravdu přestaly. Při pohřbu Václavova syna však místní mniši našli něco hrozného. Dřevěná rakev byla rozbitá a v ní vězelo tělo Václava z Mitrovic v křečovité poloze. Marně tloukl na masivní mramorovou desku…

Foglarova záhada

"Legendou" je i část knihy Záhada hlavolamu od Jaroslava Foglara - v ní se pojednává o tajemném chlapci Janu Tleskačovi, který byl v tomto kostele zvoníkem a zde i za tajemných okolností zemřel - po jeho stopách se vypraví Rychlé šípy a ocitají se jak na zvonici, tak v labyrintu podzemních chodeb, kde jsou podle autora zřejmě pohřbeni mniši z 18. a 19. století. Milovníci Foglarových knih však zároveň připouštějí, že mohlo jít o jiný kostel, a že autor chtěl čtenáře záměrně zmást.

Konec: kousíček od Staroměstského náměstí u sv. Jakuba Většího

Co s sebou: svačinu, pití, oblečení podle počasí, rukavice, botky na hole a dobrou náladu, doporučuji i nějaký poutní deník, ať si můžete sbírat razítka

Cena: za výlet 150 Kč

Prosím, v čas se nahlaste na akci a řekněte, jestli budete chtít půjčit hůlky (je nutné, abyste uvedli výšku postavy), ať je pro vás zarezervuji. Kamarády, kamarádky, manžely, manželky klidně vezměte s sebou. Prosím, když víte, že nepůjdete a jste nahlášení, tak se včas odhlaste, ať na vás nečekáme! Děkuji. 

 

Kudy jsme šli
Celkem: 15 km, převýšení: 46 m, celkový čas: 3:36
10. Svatojakubská cesta – Všerubská cesta Zbraslav – kostel sv. Jakuba Většího